Переваги та недоліки GPON технології

02.09.2021


Що таке GPON

 

GPON (Gigabit Passive Optical Network) — це сучасна технологія передачі інформації через волоконно-оптичне обладнання. Її використовують інтернет-провайдери для надання декількох послуг зв’язку по одному кабелю. GPON забезпечує високошвидкісний доступ до Інтернету, безпеку і надійність з’єднання. Розповімо про цю технологію більш докладно.

 

У дротового зв’язку раніше використовували електричний сигнал, який передавали по мідних проводах, наприклад, через виту пару. Такий спосіб передачі інформації мав ряд недоліків. Сигнал загасав через найменшого ушкодження кабелю, а мідний провідник не завжди справлявся з великими потоками інформації. Лінія була вразливою для електромагнітного випромінювання. Для передачі інформації на середні відстані (від 100 метрів) потрібні були проміжні пристрої посилення сигналу. Безпека каналу зв’язку була низькою: до металевого кабелю можна підключити стороннє обладнання і непомітно перехоплювати всю інформацію.

 

На зміну мідних проводів прийшла технологія волоконно-оптичного зв’язку GPON. Для передачі сигналу почали використовувати світло, що дозволило збільшити пропускну здатність лінії зв’язку в 10 разів: з 100 Мбіт / с (кручена пари) до 1 Гбіт / с.

 

За допомогою GPON-технології абонент може отримувати кілька послуг через один кабель:

Домашній інтернет. Загальна пропускна здатність мережі – 1 Гбіт / с. Швидкість завантаження і передачі інформації однакова – до 500 Мбіт / с в кожному з напрямків. Це означає, що користувачі можуть завантажувати або вивантажувати фільми в HD-якості (5-10 ГБ) протягом декількох хвилин. 

Інтерактивне ТВ. Провайдери, що використовують GPON-лінію, зазвичай пропонують пакет цифрових ТВ-каналів, а також послуги VoD (Video on Demand, або відео за запитом). Залежно від пакета послуг користувачеві може бути доступно до 200 ТБ-каналів і каталог з тисячі фільмів. При цьому абонент сам вибирає, за який контент платити. 

IP-телефонія. Оператори GPON-зв’язку можуть надавати послуги телефонії. Такий зв’язок значно відрізняється від мобільного або міський – звук чистий і захищений від перешкод. IP-телефонія має ряд додаткових функцій: відправка коротких повідомлень, конференц-зв’язок, очікування, утримання або переадресація викликів. 

Додаткові можливості. Через оптоволокно також підключають системи безпеки будинку. Наприклад, відеоспостереження і сигналізацію. Через такі мережі можна управляти функціями розумного будинку.

 

 

Як підключитись. 

 

Щоб провести GPON-зв’язок в свою квартиру, абоненту необхідно вибрати провайдера послуги і залишити заявку на підключення в абонентському відділі. Якщо оператор обслуговує будинок за вказаною адресою, то після звернення до клієнта приїжджає монтажна бригада.

 

Монтажники проведуть до житла абонента оптоволоконний кабель, який підключать до спеціального терміналу (ONT-модему). Цей пристрій працює за принципом роутера, тобто передає на клієнтський пристрій інформаційні сигнали. У таких терміналах вже є вбудований Wi-Fi-модуль, тому всі замовлені послуги можна отримувати по бездротовому зв’язку. До модему підключаються:

– компьютер;

ноутбук;

– планшет;

– смартфони;

– розумний телевізор. 

 

Після підключення терміналу фахівці бригадної служби самі налаштовують абоненту інтернет, цифрове телебачення і телефонію.

 

Важливо! Для підключення цифрового телебачення може знадобиться додаткове обладнання – IPTV-приставка. Вона буде декодувати контент, який передається по оптоволокну і виводити його на екран телевізора.

 

З моменту подачі заявки і підключення послуги проходить не більше 2-3 днів. Налаштування обладнання та авторизація абонента в мережі займають не більше 1-2 годин.

 

 

Переваги технології

 

Швидкість зєднення. GPON дозволяє завантажувати і передавати інформацію зі швидкістю до 500 Мбіт / с. До одного маршрутизатора можна підключити декілька пристроїв, що працюють з високою завантаженістю. Завдяки продуктивної терміналу і високої пропускної здатності кабелю швидкість з’єднання буде залишатися високою. 

Якість зв’язку. Мережа GPON захищена від перешкод, і на неї не впливають джерела стороннього електромагнітного випромінювання (сусідські роутери, гроза, радіотелефони та інше обладнання). Крім того, в цій технології використовуються лінії пасивної оптичної мережі. Це означає, що між клієнтським обладнанням і провайдером буде мінімальна кількість додаткового обладнання, яке може вийти з ладу.

Безпека. У оптоволоконні лінії зв’язку неможливо вмонтувати стороннє обладнання. Інформацію в такій мережі майже неможливо перехопити.

Економія. Якщо абонент отримує від оператора пакет послуг по лінії зв’язку GPON, то, швидше за все, це буде коштувати дешевше, ніж якби він замовив їх окремо. Крім того, їх якість буде значно вище – за ті ж гроші абонент отримує більш стабільне і швидке з’єднання. 

Комфорт. Клієнту не потрібно тягнути через всю квартиру кілька проводів до різних пристроїв. Всі послуги будуть доступні завдяки одній оптоволоконної лінії. 

 

Недоліки технології

 

Монтаж. Оптоволоконний кабель дуже чутливе до перегинів і заломів обладнання. Тому укладати кабель необхідно так, щоб його було важко пошкодити. Наприклад, при ремонтних роботах або в місцях, недоступних для тварин і дітей. Крім того, поруч з кінцем кабелю завжди потрібна розетка для підключення терміналу. Тому при переїзді або заселенні в нове житло, подавати заявку на підключення до GPON мережі краще на етапі ремонту. Ви можете звернутися до фахівця Infomir і отримати безкоштовну консультацію, яка допоможе вам уникнути поширених помилок при підключенні лінії. 

Модернізація. Оптоволоконної лінія зв’язку технологічно складна. Для того, щоб вкоротити або подовжити кабель, знадобляться спеціальне обладнання і кваліфікований фахівець. Тому така процедура займе багато часу і буде коштувати дорого.

Обладнання. Зазвичай клієнт не вибирає термінал, який встановлюють в його квартирі. Пристрій надає постачальник послуги. У ONT-модему може бути форма і кольорове оформлення, не поєднуються з інтер’єром житла. 

 

У GPON-технології є свої недоліки, але вони не такі суттєві, як її переваги. Обсяги споживання інформації і якість контенту безперервно ростуть, при цьому морально і технічно застарілі технології вже задовольняють всі запити сучасного споживача. Оптоволоконная лінія дозволяє отримати високу швидкість інтернет-з’єднання, забезпечує більш високу безпеку особистих даних і комфорт використання інтерактивних послуг. Зверніться в абонентський відділ Infomir, залиште заявку на підключення і користуйтеся всіма перевагами GPON-технології.